កាលពីរសៀលថ្ងៃទី០១ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០១៤ នៅទីស្តីការក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត អ៊ិត សំហេង រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានអញ្ជើញជាអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ក្នុងពិធីសំណេះសំណាល និងបំពាក់ស័ក្តិមន្រ្តីអធិការកិច្ចការងារតែមួយរបស់ក្រសួងដែលមាន២៤ក្រុមអធិការកិច្ច ស្មើនឹង១៥៨រូប ក្នុងស្រ្តីចំនួន១០រូប ស្មើនឹង១៥.៨%នៃចំនួនអធិការសរុប (ស្រ្តីជាប្រធានក្រុមអធិការកិច្ចចំនួន៣រូបលើ២៤ក្រុម)។ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត អ៊ិត សំហេង បានប្រកាសជាឱឡារិកថា នេះជាសមិទ្ធផលថ្មីមួយ ដែលកាលពីមុនយើងធ្វើការមានអធិការកិច្ចច្រើនសម្រាប់ចុះត្រូតពិនិត្យនៅតាមសហគ្រាសគ្រឹះស្ថានម្តងមួយៗក្រុមអធិការកិច្ច ដែលធ្វើឲ្យមានការរំខានដល់សង្វាក់ផលិតកម្មរបស់ សហគ្រាស គ្រឹះស្ថានទាំងនោះ ហើយលើកនេះយើងបានចងក្រងជាក្រុមអធិការកិច្ចតែមួយដើម្បីសម្រួលដល់សហគ្រាស គ្រឹះស្ថានទាំងនោះ មិនឲ្យរំខានពេលវេលា ហើយនេះជាសមិទ្ធផលថ្មីមួយ នៃការចាប់ផ្តើមអនុវត្តផែនការយុទ្ធសាស្រ្តអភិវឌ្ឍន៍វិស័យការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ២០១៤-២០១៨។ ឯកឧត្តមបានបញ្ជាក់ថា កម្ពុជានៅតែមានមោតនភាពចំពោះការយកចិត្តទុកដាក់ លើការធានាលក្ខខណ្ឌការងារល្អប្រសើរជូនកម្មករនិយោជិត ដោយមានការគាំទ្រពីមហាសន្និបាតលើកទី១០៣របស់អង្គការអន្តរជាតិខាងការងារ ដោយកម្ពុជា ត្រូវបានមហាសន្និបាតបោះឆ្នោតគាំទ្រកម្ពុជាជាសមាជិកក្រុមប្រឹក្សាភិបាល លើសម្លេងគាំទ្រ២២៧សម្លេងលើអង្គបោះឆ្នោតចំនួន២៥០។ ទន្ទឹមនឹងសមិទ្ធផលនេះ ឯកឧត្តមបានក្រើនរំលឹកដល់អធិការកិច្ចការងារទាំងអស់អំពីការអនុវត្តតួនាទីភារកិច្ចទាំង៤២ចំណុច ហើយអនុវត្តឲ្យនូវវិន័យការងារ១០ចំណុច និងពាក្យសម្បថទាំង៥ចំណុចដែលអធិការបានឡើងប្តេជ្ញាចិត្តនេះ។ ជាមួយនឹងការអនុវត្តភារកិច្ចនេះ ស្របពេលដែលគម្រោងរោងចក្រល្អប្រសើរកំពុងអនុវត្តល្អ ក៏សកម្មភាពរបស់ក្រុមអធិការកិច្ចតែមួយរបស់យើងក៏កំពុងចេញដំណើរអនុវត្តឲ្យមានសកម្មភាព និងទទួលបានការគាំទ្រពីវិនិយោគទុនពីមួយឆ្នាំទៅ មួយឆ្នាំរហូតអាចជំនួសបានអ្វីដែលគម្រោងរោងចក្រល្អប្រសើរនៅកម្ពុជាត្រូវបានបញ្ចប់សកម្មភាព។ ចំពោះក្រុមអធិការកិច្ចតែមួយ ដែលមានអង្គភាពទាំង៨រួមមាន៖ ហើយមានភារកិច្ចដូចខាងក្រោម៖ សកម្មភាពក្រុមអធិការកិច្ចការងារតែមួយរួមមាន៖ - នាយកដ្ឋានអធិការកិច្ចការងារ - នាយកដ្ឋានពេទ្យការងារ - នាយកដ្ឋានមុខរបរនិងហត្ថពលកម្ម - នាយកដ្ឋានវិវាទការងារ - នាយកដ្ឋានការងារកុមារ - បេឡាជាតិរបបសន្តិសុខសង្គម - នាយកដ្ឋានព័ត៌មានទីផ្សារការងារ - គណៈកម្មការសម្រាប់ដោះស្រាយបញ្ហាកូដកម្ម ក្រុមអធិការកិច្ចតែមួយ មានតួនាទីនិងភារៈកិច្ចដូចខាងក្រោម៖ - ត្រួតពិនិត្យការងារអនុវត្តច្បាប់ បទប្បញ្ញត្តិច្បាប់និងបទបញ្ជាពាក់ព័ន្ឋជាមួយស្តីពីការងារ - ត្រួតពិនិត្យការងារអនុវត្តច្បាប់ បទប្បញ្ញត្តិច្បាប់ និងបទបញ្ជាដែលទាក់ទងនឹងលក្ខខណ្ឌទូរទៅការងារ និងសន្តិសុខការងារ-ត្រួតពិនិត្យការងារអនុវត្តច្បាប់ បទប្បញ្ញត្តិច្បាប់ និងបទបញ្ជាដែលទាក់ទងនឹងលក្ខខណ្ឌ ជីវភាពនៃកម្មករនយោជិត - ត្រួតពិនិត្យបទបញ្ជាដែលទាក់ទងនឹងលក្ខខណ្ឌការងារ និងការការពារកម្មករនិយោជិតក្នុងពេល ប្រកបវិជ្ជាជីវៈរបស់ខ្លួន - ត្រួតពិនិត្យយ៉ាងម៉ឺងម៉ាត់នូវការអនុវត្តច្បាប់ស្តីពីការងារ បទបព្ជាស្តីពីការងារ និងអនុសញ្ញាអន្តរជាតិនានាស្តីពីការងារ ដើម្បីធានាអោយបានពិតបា្រកដនូវសិទ្ឋិ និងផលប្រយោជន៍ស្របច្បាប់សម្រាប់ កម្មករ នយោជិត និងនយោជក - ត្រួតពិនិត្យការអនុវត្តបែបបទស្តីសហគ្រាស គ្រឹះស្ថាន - ធ្វើអធិការកិច្ចការងារហត្ថពលកម្មបរទេស និងកម្មនយោជិតខ្មែរ (បណ្តឹងស្តីពីបុគ្គលិក បណ្តឹងចលនា បុគ្គលិក និងការស្នើសុំកូតា) - ត្រួតពិនិត្យបញ្ជីបើកប្រាក់ឈ្នួលរបស់កម្មករនយោជិត និងចំនួនកម្មករនយោជិត - ត្រួតពិនិត្យលើការអនុវត្តច្បាប់ស្តីពីការងារ ពិសេសរាល់ប្រការដែលពាក់ព័ន្ឋទៅនឹងលក្ខខណ្ឌអនាម័យ សុវត្ថិភាពការងារនៅកន្លែងធ្វើការ - ត្រួតពិនិត្យ វិភាគ និងកែលម្អលើលក្ខខណ្ឌ អនាម័យ សុវត្ថិភាពការងារសំរាប់កម្មករនិយោជិតនៅកន្លែងធ្វើការ ដើម្បីកាត់បន្ថយគ្រោះថ្នាក់ការងារ ជម្ងឺឆ្លង ការដួលសន្លប់ និងជម្ងឺវិជ្ជាជីវៈ - ត្រួតពិនិត្យ បទបញ្ជាការងារពាក់ព័ន្ឋទៅនឹងលក្ខខណ្ឌអនាម័យ សុវត្ថិភាពការងារក្នុងការការពារទប់ស្កាត់ហានិភ័យវិជ្ជាជីវៈនៅកន្លែងធ្វើការ - ត្រួតពិនិត្យលើការកសាងបណ្តាញគ្រួពេទ្យសហគ្រាសព្រមទាំងលក្ខខណ្ឌនិងបេសកម្មសេវាពេទ្យសហគ្រាស - ត្រួតពិនិត្យលើការជម្រុញ ការពិនិត្យកាយសម្បទាដល់កម្មករនិយោជិត និងអំពីសុខភាពកម្មករនិយោជិតដែលប៉ះពាល់ ឬខូចខាតដោយសារប្រកបការងារ -ជំរុញការបង្កើតក្រុមការងារអេដស៍ឬគណៈកម្មការអេដស៍និងគណៈកម្មការសុវត្ថិភាពនៅកន្លែងធ្វើការ - ជម្រុញការអប់រំអនាម័យ និងបច្ចេកទេសសន្តិសុខការងារដល់កម្មករនិយោជិតប្រតិភូបុគ្កលិក និងសហជីព - ត្រួតពិនិត្យហត្ថពលកម្មបរទេសដែលមកប្រកបមុខបរនៅក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា - ត្រួតពិនិត្យសៀវភៅការងារ នឹងប័ណ្ណការងារហត្ថពលកម្មបរទេស - ត្រួតពិនិត្យសៀវភៅការងារ នឹងប័ណ្ណការងារកម្មករនិយោជិតខ្មែរ - ត្រួតពិនិត្យការចេញប័ណ្ណការងារ សៀវភៅការងារ និងការផ្តល់ទិដ្ឋការការងារដល់កម្មករនិយោជិត ខ្មែរនិងហត្ថពលកម្មបរទេស - ត្រួតពិនិត្យការអនុវត្តរបស់អង្គវិជ្ជាជីវៈ - ត្រួតពិនិត្យការអនុវត្តរបស់ប្រតិភូបុគ្គលិក - ត្រួតពិនិត្យការចុះបញ្ជិការបស់អង្គវិជ្ជាជីវៈ ប្រតិភូបុគ្គលិក អនុសញ្ញារួម និងភាពជាតំណាងរបស់អង្គវិជ្ជាជីវៈ - ជួបជាមួយកម្មករនិយោជិត ប្រតិភូបុគ្កលិក និងដឹកសហជីព - ផ្សះផ្សារវិវាទការងារ ឬបណ្តឹងនៃ ប.ស.ស - ត្រួតពិនត្យអធិការកិច្ចការងារពលកម្មកុមារ - ត្រួតពិនិត្យការអនុវត្តកម្មករនិយោជិត ដែលមានអាយុក្រោម១៨ឆ្នាំ - ត្រួតពិនិត្យការលុបបំបាត់ទម្រង់ធ្ងន់ធ្ងរបំផុតនៃពលកម្មកុមារ និងទម្រង់ផ្សេងៗទៀតនៃពលកម្មកុមារ - ត្រួតពិនិត្យលក្ខខណ្ឌ នៃមុខរបរសម្រាប់អនីតិជន (អាយុ១៥ឆ្នាំទៅក្រោម១៨ឆ្នាំសម្រាប់ការងារស្រ្តីនិងកុមារ) -ធនាដល់ការអនុវត្តច្បាប់ស្តីពីរបបសន្តិសុខសង្គមសម្រាប់ជនទាំងអស់ដែលស្ថិតក្រោមបទបញ្ញតិ្តនៃស្តីពីការងារ និងបទបញ្ជាជាធរមាននានា ដែលមានការទាក់ទងនិងវិស័យរបបសន្តិសុខសង្គម - ជូនដំណឹង និងផ្តល់ដំបូន្មានបច្ចេកទេសចំពោះនិយោជក និងកម្មករនិយោជិត ដែលជាសមាជិកនៃ ប.ស.ស អំពីមធ្យោបាយដ៏មានប្រសិទ្ឋិភាពក្នុងការគោរពច្បាប់ និងបទបញ្ជដ៍ទៃទៀតនៃរបបសន្តិសុខសង្គម - ផ្តល់ព័ត៌មានទៅអាជា្ញធរមានសម្ថកិច្ច នូវការមិនគប្បី ឬការរំលោភផ្សេងៗទាក់ទងនិងវិធានការ អនាម័យ និងសន្តិសុខកម្មករនិយោជិត - ត្រួតពិនិត្យនិងណែនាំសហគ្រាស គ្រឹះស្ថានឲ្យចុះបញ្ជីការនៅបេឡាជាតិរបបសន្តិសុខសង្គម - ត្រួតពិនិត្យបញ្ជីបើកប្រាក់ឈ្នួលរបស់កម្មករនិយោជិត និងចំនួនកម្មករនិយោជិត - ត្រួតពិនិត្យការបង់ភាគទានប្រចាំខែរបស់សមាជិក ប.ស.ស -ត្រួតពិនិត្យករណីសហគ្រាសពុំទាន់បានបង់ប្រាក់ពិន័យលើការបង់ភាគទានផ្នែកហានិភ័យកាងារឬផ្នែកផ្សេងៗ ដែលមានចែងក្នុងច្បាប់ - ត្រួតពិនិត្យលើសហគ្រាសឬកម្មករនិយោជិតបានបន្លំឯកសារចង់បានតាវលិកពី ប.ស.ស - ត្រួតពិនិត្យលើសហគ្រាសផ្តល់ទិន្និន័យរបស់កម្មករនិយោជិតមិនបានត្រឹមត្រូវ - អង្កេតគ្រោះថ្នាក់ការងារឬជំងឺវិជ្ជាជីវៈ - ស៊ើបអង្កេតអំពីស្ថានភាពអ្នកនៅក្នុងបន្ទុកឬកំណត់អោយបានច្បាស់អំពីស្ថានភាពសិទ្ធិវន្ត - ត្រួតពិនិត្យករណីនិយោជកដកយកភាគទានពីកម្មករនិយោជិតមិនត្រឹមត្រូវដើម្បីដាក់មកក្នុងរបបសោធន ដោយការកាត់បន្ថយប្រាក់ឈ្នួល - ត្រួតពិនិត្យកាតព្វកិច្ចហ្វឹកហ្វឺនកូនជាង - សិក្សាស្រាវជ្រាវ ស្រង់ទិន្នន័យ អប់រំ ដោះស្រាយ និងផ្សព្វផ្សាយគោលការណ៍ និងសេចក្តីសំរេចផ្សេងៗរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល និងក្រសួង ។