ឆ្នាំ១៨៧៧-១៩១៦ មាននូវកម្មវិធីកំណែទម្រង់មួយចំនួន ពាក់ព័ន្ធនឹងការប្រើប្រាស់ពលកម្ម និងការលុបបំបាត់នូវការប្រើប្រាស់ “ពល” (ឬខ្ញុំបម្រើ ឬទាសករ) ៖
ព្រះរាជប្រកាសចុះថ្ងៃទី១៥ ខែមករា ១៨៧៧ ស្តីពីការកំណែទម្រង់នានាពាក់ព័ន្ធនឹងរដ្ឋាភិបាល និងរដ្ឋបាលនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ដោយមានបញ្ញត្តិអំពី ការលុបបំបាត់របបទាសករមួយជីវិត ដើម្បីធ្វើការកាត់បំណុល។
អនុសញ្ញាបារាំង-ខ្មែរ ចុះថ្ងៃទី១៧ ខែមិថុនា ឆ្នាំ១៨៨៤ ស្តីពីកំណែទម្រង់នានានៅក្នុងព្រះរាជាណាចក្រ ដែលមាត្រា ៨ នៃអនុសញ្ញានេះ ចែងអំពីការប្រកាសលប់បាត់របបទាសភាពនៅកម្ពុជា
សេចក្តីសម្រេចចុះថ្ងៃទី២៨ ខែតុលា ឆ្នាំ១៨៨៤ របបទាសភាពត្រូវបានលុបបំបាត់ទាំងស្រុងទូទាំងព្រះរាជាណាចក្រ
ព្រះរាជប្រកាសចុះថ្ងៃទី១១ ខែកក្កដា ឆ្នាំ១៨៩៧ ស្តីពីការលុបបំបាត់ទំនៀមទម្លាប់នៃការប្រើប្រាស់ពល។
ព្រះរាជប្រកាសចុះថ្ងៃទី២០ ខែធ្នូ ឆ្នាំ១៨៩៧ ស្តីពីការកំណត់អំពីប្រាក់ឈ្នួលសម្រាប់អ្នកធ្វើការកាត់បំណុល ហើយព្រះរាជប្រកាសលេខ១៣៤ ចុះថ្ងៃទី១៩ ខែសីហា ឆ្នាំ១៩៣៦ បានសម្រួលមាត្រា២ នៃព្រះរាជប្រកាសនេះ
ព្រះរាជប្រកាសចុះថ្ងៃទី១ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ១៨៩៨ ស្តីពីការលុបបំបាត់ការប្រើពល និងពលកំឡោះ ដោយអនុញ្ញាតមកជាការធ្វើការប្តូរជាប្រាក់ តាមការចរចាជាមួយនិយោជក ប្រសិនបើភាគីទាំងពីរយល់ព្រម ដែលនេះចាត់ទុកជាសញ្ញាណដំបូងនៃការទទួល
ស្គាល់នូវសិទ្ធិការងាររបស់ពលរដ្ឋខ្មែរ។
ព្រះរាជប្រកាសចុះថ្ងៃទី៣០ ខែ កក្កដា ឆ្នាំ១៨៩៩ ស្តីពីការហាមឃាត់ការបង្ខំឱ្យធ្វើការកាត់បំណុល
ក្រឹត្យការងារនៅតុងកឹងចុះថ្ងៃទី២៦ ខែសីហា ឆ្នាំ១៨៩៩ ស្តីពីលក្ខខណ្ឌការងារសម្រាប់កម្មករតាមកិច្ចសន្យាក្នុងតំបន់តុងកឹង រវាងនិយោជកជនជាតិអឺរ៉ុប និងកម្មករនិយោជិត ឬអ្នកបម្រើជាតិអាស៊ី និងការបង្កើតសៀវភៅការងារសម្រាប់កម្មករនិយោជិត។
អនុក្រឹត្យចុះថ្ងៃទី២៦ ខែសីហា ឆ្នាំ១៨៩៩ ត្រូវបានវាទបទបញ្ជាអនុវត្តទាំងនៅដែនដីអណ្ណាម កូសាំងស៊ីន និងកម្ពុជា ដោយក្រឹត្យចុះថ្ងៃទី៥ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ១៩០២ និងក្នុងប្រទេសឡាវ ដោយអនុក្រឹត្យចុះថ្ងៃទី៣១ ខែធ្នូ ឆ្នាំ១៩១១ ដែលធ្វើឱ្យក្រឹត្យនេះបានក្លាយទៅជានីតិក្រមការងារនៅឥណ្ឌូចិនជាលើកដំបូងបំផុត
ព្រះរាជប្រកាសចុះថ្ងៃទី២១ ខែឧសភា ឆ្នាំ១៩០៤ ស្តីពីការបដិសេធការប្រើប្រាស់ពលកម្មតាមរបបកំណែន
ក្រឹត្យចុះថ្ងៃទី៨ ខែមីនា ឆ្នាំ១៩១០ ដែលមាន ៤៩មាត្រា និងក្រឹត្យចុះថ្ងៃទី២០ ខែឧសភា ឆ្នាំ១៩១៣ ដែលធ្វើការកែសម្រួលមាត្រា ១-៦-៧-១៣-១៥-១៦-១៧-២៥-៣១ និង៣២ ក្រឹត្យចុះថ្ងៃទី៨ ខែមីនា ឆ្នាំ១៩១០ គឺជាការវិវត្តលើកទីពីរនៃនីតិក្រមការងារនៅក្នុងតំបន់ឥណ្ឌូចិន
អនុក្រឹត្យថ្ងៃទី៥ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ១៩០២ ស្តីពីការវាទបទបញ្ញានៃក្រឹត្យចុះថ្ងៃទី២៦ ខែសីហា ឆ្នាំ១៨៩៩ ចំពោះដែនដីអណ្ណាម កូសាំងស៊ីន និងកម្ពុជា
ក្រឹត្យចុះថ្ងៃទី២៦ ខែមករា ឆ្នាំ១៩១២ ស្តីពីរបបរុករករ៉ែនៅតំបន់ឥណ្ឌូចិន ដែលត្រូវបានប្រកាសឱ្យប្រើដោយ អនុក្រឹត្យចុះថ្ងៃទី២១ ខែមេសា ឆ្នាំ១៩១២ ពាក់ព័ន្ធនឹងការជួលបុគ្គលិកឱ្យធ្វើការនៅការដ្ឋានរ៉ែ។
ព្រះរាជសារលិខិតរបស់ព្រះបាទសម្តេចព្រះស៊ីសុវត្ថិ នាថ្ងៃចន្ទ ទី១០ ខែកក្កដា ឆ្នាំ១៩១៦ វេលាម៉ោង ៤ល្ងាច ក្នុងឱកាសនៃកិច្ចប្រជុំវិសាមញ្ញលើកទី៤ នៃសភាពិគ្រោះយោបល់នៃព្រះរាជាណាចក្រ ទ្រង់បានប្រកាសលុបបំបាត់របបកំណែនដែលបានអនុវត្តជាយូរមកហើយក្នុងព្រះរាជាណាចក្រ
ប្រកាសរបស់រ៉េស៊ីដង់ជាន់ខ្ពស់នៅកម្ពុជាចុះថ្ងៃទី២៦ ខែធ្នូ ឆ្នាំ១៩១៦ ស្តីពីការផ្តល់សេវាពាក់ព័ន្ធការប្រើប្រាស់ពលកម្ម និងមធ្យោបាយដឹកជញ្ជូន សម្រាប់ការអនុវត្តការងារ ឬកិច្ចការសាធារណៈការ
អនុក្រឹត្យចុះថ្ងៃទី១៦ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ១៩២០ ទាក់ទងនឹងបែបបទដែលត្រូវបំពេញដោយជនជាតិអឺរ៉ុប ឬអ្នកមានបុព្វសិទ្ធិដូចគ្នា, ជនបរទេសជាតិអាស៊ី ឬអ្នកមានបុព្វសិទ្ធិដូចគ្នា និងជនអន្តោគ្រាម ឬជនដែលត្រូវបានការពារដោយជាតិបារាំងសែស ដែលចង់ចាក
ចេញពីតំបន់ឥណ្ឌូចិន ដែលត្រូវបានកែសម្រួលដោយអនុក្រឹត្យចុះថ្ងៃទី០៥ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ១៩២០, អនុក្រឹត្យចុះថ្ងៃទី១៨ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ១៩២៤, អនុក្រឹត្យចុះថ្ងៃទី២៥ ខែមីនា ឆ្នាំ១៩២៩,និងដោយអនុក្រឹត្យចុះថ្ងៃទី២២ ខែកក្កដា ឆ្នាំ១៩៣០។
ឆ្នាំ១៩២០ ក្រមរដ្ឋប្បវេណីត្រូវបានប្រកាសឱ្យប្រើ នៅថ្ងៃទី២៥ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ១៩២០ ក្នុងនោះច្បាប់ការងារបែបទំនើបនៅកម្ពុជា ត្រូវបានបង្កើតឡើងជាលើកដំបូង ដែលមាត្រា១១៤៥ ដល់មាត្រា១១៧៥ បានកំណត់អំពីទំនាក់ទំនងរវាងនិយោជក និងកម្មករ។
អនុក្រឹត្យចុះថ្ងៃទី៦ ខែមីនា ឆ្នាំ១៩២៤ ស្តីពីការកំណត់អាយុដែលតម្រូវឱ្យកម្មករ និងអ្នកបម្រើជនជាតិអាស៊ី ត្រូវមានសៀវភៅការងារ។
សារាចរក្រសួងចុះថ្ងៃទី២២ ខែកក្កដា ឆ្នាំ១៩២៤ ទាក់ទងនឹងវិធានការការពារសុខភាព ដែលត្រូវអនុវត្តនៅគ្រប់ការដ្ឋានសាធារណៈការ ឬដកហូតកម្មករអន្តោគ្រាមពីគ្រប់ដែនអាណានិគម។