• ក្រោយទទួលបាន​ឯករាជ្យ មានការ​រៀបចំនូវ​បទបញ្ញត្តិថ្មីៗបន្ថែម​ទៀត ដើម្បីគ្រប់គ្រង​ទៅលើវិស័យ​​ការ​ងារ​ ដូចជា ៖
• ព្រះរាជក្រមលេខ​៨៧៣ ន.ស ចុះថ្ងៃទី​២៤ ខែមិថុនា ឆ្នាំ​១៩៥៤ កំណត់អំពី​ការ​ធ្វើសៀវភៅការងារ​សម្រាប់​កម្មករ​និយោ​ជិ​ត​​​នៅទីក្រុង និង​តា​ម​ចម្ការ។
• ព្រះរាជក្រម​លេខ៣ ន.ស. ចុះថ្ងៃទី​២៥ ខែមេសា ឆ្នាំ​១៩៥៥ ស្តីពីហឹប​​ប្រាក់​​​អន្តរវិជ្ជាជីវៈសម្រាប់ទូទាត់វិភាជន៍គ្រួសារ។
• ព្រះរាជក្រឹត្យ​លេខ៣០៦ ន.ស. ចុះថ្ងៃទី៦ ខែមិថុនា ឆ្នាំ​១៩៥៥ ស្តីពីការ​បង្កើត​​ហឹប​ប្រាក់​អន្តរវិជ្ជាជីវៈសម្រាប់ទូទាត់វិភាជន៍គ្រួសារ។
• ព្រះរាជក្រម​លេខ៦៧ ន.ស ចុះថ្ងៃទី១៤ ខែមករា ឆ្នាំ​១៩៥៦ កំណត់អំពី​ការ​បង្កើត​​អង្គការ​វិជ្ជាជីវៈ។
• ព្រះរាជក្រមលេខ៨៣ ន.ស ចុះថ្ងៃទី​១៩ ខែមីនា ឆ្នាំ​១៩៥៦ ស្តីពីការចូលមកនៅ ឬមកសុំស្នាក់នៅប្រទេសកម្ពុជានៃជនបរទេស ដែលមាន​កំណត់​អំពី​មុខរបរហាមឃាត់សម្រាប់ជនបរទេស។
• ព្រះរាជក្រម​លេខ១៧៩ ន.ស ចុះថ្ងៃទី៣ ខែមេសា ឆ្នាំ​១៩៥៧ កំណ​ត់​ឡើងវិញ​អំពី​វិធានការ​ការ​ពារ និង​អនាម័យក្នុង​សហគ្រាស​ឧស្សាហកម្ម និង​ពាណិជ្ជកម្ម។
• ព្រះរាជក្រមលេខ២១២ ន.ស ចុះថ្ងៃទី​២៣ ខែកក្កដា ឆ្នាំ​១៩៥៧ កំណត់កូតា​ជនបរទេស ៣០% ដែលអាច​ជួល​ឱ្យ​ធ្វើការ​នៅតាមរោងចក្រទាំងអស់។
• ព្រះរាជក្រមលេខ២១៣ ន.ស ចុះថ្ងៃទី២៣ ខែកក្កដា ឆ្នាំ១៩៥៧ ស្តីពីការអនុញ្ញាតឱ្យស្ត្រីឈប់សម្រាកលំហែមាតុភាព។
• ព្រះរាជក្រមលេខ២២៣ ន.ស ចុះថ្ងៃទី​១៨ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ​១៩៥​៧ កំណត់អំពីការ​ឈប់សម្រាកប្រចាំឆ្នាំ។
• ប្រកាសលេខ៤៥៩៦ ចុះថ្ងៃទី​១៩ ខែធ្នូ ឆ្នាំ​១៩៥៧ ដែលដាក់ឱ្យ​អនុវត្ត​គំរូសៀវភៅបើកប្រាក់​បៀវត្ស។
• ប្រកាសលេខ៤០៩១ ចុះថ្ងៃទី​១៤ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ​១៩៥៧ ស្តីពីគិលានដ្ឋាននៅក្នុង​គ្រឹះស្ថាន កន្លែងធ្វើការ​ ឬរោងជាង។
• ប្រកាសរួមលេខ៣៦១៧ ចុះថ្ងៃទី២៩ ខែតុលា ឆ្នាំ១៩៥៩ ស្តីពីការកម្រិតបែបបទនៃការចេញប័ណ្ណការងារជនបរទេស។
• ប្រកាសរួមលេខ២៦៩៤ ចុះថ្ងៃទី៧ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ១៩៦០ ស្តីពីការកម្រិតអត្រាពន្ធនៃការចេញប័ណ្ណកាងារជនបរទេស។
• ​ប្រកាសរួមលេខ១១៤០ ចុះថ្ងៃទី១២ ខែ​មេសា ឆ្នាំ១៩៦០ ស្តីពីការកម្រិតកំណត់ពេលចុងក្រោយបង្អស់នៃបដិបញ្ញត្តិ ដែលអនុញ្ញាតឱ្យជនបរទេស ជា​ដើម។
• ឆ្នាំ​១៩៥៧ ក្រសួ​ង​​សង្គមកិច្ច និងការងារ ត្រូវបាន​កែសម្រួល​តាមព្រះរាជ​ក្រឹត្យ​​លេខ៦៥១ ន.ស ចុះថ្ងៃទី២៦ ខែ​ធ្នូ ឆ្នាំ​១៩៥៧។
• ​ឆ្នាំ​១៩៦១ ក្រសួងសង្គមកិច្ច និងការ​ងារ ត្រូវបាន​រើរៀបចំឡើងវិញ​តាមព្រះរាជក្រឹត្យចំនួ​ន​បួន ៖
• ​ព្រះរាជក្រឹត្យលេខ៦៣ ប.រ ចុះថ្ងៃទី២០ ខែមិថុនា ឆ្នាំ​១៩៦១ ស្តីពីការរើរៀ​ប​​​ចំ​​​​ឡើងវិញ​នៃ​ក្រសួង​​សង្គមកិច្ច និងការងារ​។
• ព្រះរាជក្រឹត្យលេខ៦៤ ប.រ ចុះថ្ងៃទី២០ ខែមិថុនា ឆ្នាំ​១៩៦១ ស្តីពី​​​ការ​រើរៀបចំ​ឡើងវិញនៃ​អធិការដ្ឋាន​សង្គមកិច្ច។
• ព្រះរាជក្រឹត្យលេខ៦៥ ប.រ ចុះថ្ងៃទី២០ ខែមិថុនា ឆ្នាំ​១៩៦១ ស្តីពីការ​រើរៀបចំឡើងវិញ​នៃអគ្គាធិការដ្ឋាន​ការងារ។
• ព្រះរាជក្រឹត្យ​លេខ៦៦ ប.រ ចុះថ្ងៃទី២០ ខែមិថុនា ឆ្នាំ​១៩៦១ ស្តីពីការ​រើរៀប​ចំ​ឡើងវិញនៃ​អធិការដ្ឋាន​កសិកម្ម និង​មជ្ឈ​មណ្ឌល​​ការអប់រំ​ហត្ថពលកម្ម។
• នៅឆ្នាំ១៩៦៣ មានការរៀបចំនូវច្បាប់ដែលត្រូវបានដាក់ឈ្មោះថា “ច្បាប់សង្គមនិយមការងារ” ដែលត្រូវបានរដ្ឋសភាជាតិអនុម័តនាថ្ងៃទី១៦ ខែធ្នូ ឆ្នាំ១៩៦៣ និងប្រកាសឱ្យប្រើដោយព្រះរាជក្រមលេខ១៦២-ប.រ. ចុះថ្ងៃទី៣ ខែមករា ឆ្នាំ១៩៦៤។
• ឆ្នាំ​១៩៦៨ ក្រសួង​សង្គមកិច្ច និងការ​ងារ ត្រូវ​បានរើរៀបចំតាម​ក្រឹត្យច្បាប់​លេខ​៤៩១/៦៨-ប.រ ចុះថ្ងៃទី១៣ ខែសីហា ឆ្នាំ​១៩៦៨។
៣.
ដំណាក់កាល ឆ្នាំ១៩៧០-១៩៧៩
• ឆ្នាំ១៩៧០ ក្រសួងសង្គមកិច្ច និងការងារ ត្រូវបានប្តូរឈ្មោះជា ក្រសួងសង្គមកិច្ច ការងារ និងមុខរបរ តាមក្រឹត្យលេខ៧០១/៧០ បរ ចុះថ្ងៃទី៣១ ខែតុលា ឆ្នាំ​១៩៧០។
• សាធារណរដ្ឋខ្មែរបាន​ចូលជាសមាជិក​អង្គការអន្តរជាតិខាងការងារ តាម​ក្រមលេខ​៤៦៧/៧១ ប.រ​ ចុះ​​ថ្ងៃទី១៤ ខែមករា ឆ្នាំ​១៩៧១ ដោយគិត​ចាប់ពីថ្ងៃទី​២៤ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ​១៩៦៩។
• ​​ច្បាប់ការងារ​ថ្មី​ មានឈ្មោះថា “ក្រមការងារ” ត្រូវ​បាន​ប្រកា​ស​​​ឱ្យ​ប្រើ​តាម​​ក្រម​លេខ២/៧២ នៅថ្ងៃទី១៤ ខែមករា ឆ្នាំ​១៩៧២ ប៉ុន្តែ​​ច្បាប់នេះពុំដែលត្រូវ​បាន​​អនុវត្ត​នោះ​ទេ ​ដោ​យ​សារ​កត្តាសង្គ្រាមស៊ីវិល។
• ការ​ផ្តល់សច្ចាប័នលើអនុសញ្ញាការងារអន្តរជាតិ​មួយ​ចំនួន​។
• ក្រោយ​ថ្ងៃ១៧ ខែមេសា ឆ្នាំ១៩៧៥ អ្វីៗត្រូវបាន​រំលាយ និង​បំផ្លិចបំផ្លាញទាំងស្រុង។
• ក្នុង​របបកម្ពុជា​ប្រជាធិបតេយ្យពុំមាន​បង្កើតក្រសួង​ទទួលបន្ទុកវិស័យ​ការងារទេ​។
៤.
ដំណាក់កាល ឆ្នាំ១៩៧៩-១៩៩៣
• ក្រោយ​ថ្ងៃរំដោះ ៧ ខែមករា ឆ្នាំ​១៩៧៩ នៅថ្ងៃទី២៤ ខែ​តុលា ”គណៈកម្មាធិការ​​សង្គមកិច្ច” ថ្នាក់​ស្មើ​ក្រសួង​​ ​ត្រូវបាន​បង្កើតឡើង ​សម្រាប់ដោះស្រាយបញ្ហាសង្គម​កិច្ច គឺយុទ្ធជនពិការ និងកុមារកំព្រា ស្ត្រីមេម៉ាយ និងចាស់ជរា ដែលបន្សល់ទុកពី រ​បបខ្មែរក្រហម។
• គណៈកម្មាធិការ​សង្គមកិច្ច ត្រូវបានប្ដូរ និង​បង្កើត​ជា ក្រសួងយុទ្ធជន​ពិការ-សង្គ​ម​កិច្ច តាម​ក្រឹត្យច្បាប់លេខ១៩ ក្រ.ច ចុះថ្ងៃទី៥ ខែមីនា ឆ្នាំ​១៩៨៥ ទទួល​ភារកិច្ច​បន្ថែម​ក្នុង​ការ​ផ្តល់​ប្រាក់សោធន​និវត្ត សោធនបាត់បង់​សមត្ថភាព​ពលកម្ម​នៃ​មន្ត្រី​រាជការ​ស៊ីវិល និង​កូនកំព្រាពីមន្ត្រីរាជការ​ស៊ីវិល កងកម្លាំង​ប្រដាប់អាវុធគ្រប់ប្រភេ​ទ ប្រាក់គោលនយោបាយចំពោះអតីតយុទ្ធជនពិការ និង​ប្រាក់​ឧបត្ថម្ភគ្រួសារពលី។
• ក្រសួងយុទ្ធជនពិការ-សង្គមកិច្ច ត្រូវបាន​ប្តូរ និងបង្កើត​ទៅជា ក្រសួង​ការងារ និង​សង្គមកិច្ច ​តាម​ក្រឹត្យលេខ៥៣ ក្រ ចុះថ្ងៃទី២ ខែឧសភា ឆ្នាំ១៩៩​២ ដើម្បី​ទទួលបន្ទុក​បន្ថែម​នូវ​វិស័យ​​ការងារ​តាម​ច្បាប់ការងារថ្មី។
• ច្បាប់ការងារ ឆ្នាំ​១៩៩២ បាន​រៀបចំ​ឡើង​ដោយ​នាយកដ្ឋាន​បៀវត្សពលកម្មនៃ​ក្រសួង​ផែនការ មិនមែន​ដោយ​ក្រសួង​យុទ្ធជនពិការ និង​សង្គមកិច្ចទេ។ ក្រោ​យ​​ពេល ​ដែល​ក្រសួង​ផែនការ​បាន​រៀបចំ​ច្បាប់​នេះ​ចប់ រដ្ឋាភិបាល​បាន​ប្រកាស​ឱ្យ​ប្រើ​​តាម​ក្រឹត្យ​លេខ៩៩ ក្រចុះថ្ងៃទី​១៣ ខែតុលា ឆ្នាំ​១៩៩២ ហើយ​ទើប​រដ្ឋាភិបាល​​ប្រគល់​មក​ឱ្យ​ក្រសួង​ការងារ និងសង្គមកិច្ច ​ជាអ្នក​អនុវត្ត​ច្បាប់នេះ។
៥.
ដំណាក់កាល ឆ្នាំ១៩៩៣ រហូតដល់បច្ចុប្បន្ន
• មានការ​បោះ​ឆ្នោតជាសកលលើកដំបូង រៀបចំ​ដោយ​ អ៊ុន តាក់ ​ពីថ្ងៃទី២៣-២៨ ខែឧសភា ឆ្នាំ១៩៩៣។
• មានការ​តែងតាំងសមាសភាព រដ្ឋាភិបាល​ជាតិ​​បណ្តោះអាសន្ននៃកម្ពុជា តាមក្រឹត្យ​ចុះថ្ងៃទី​២ ខែកក្កដា ឆ្នាំ​​១៩៩៣ ដែលពេលនោះ​មានការ​បង្កើត​ ​ក្រសួង​សង្គម​កិច្ច និងការងារ នៅក្នុង​​រដ្ឋាភិបាលផងដែរ។​
• ​​មានការតែងតាំងសមាសភាព​រាជរដ្ឋាភិបាលព្រះរាជក្រឹត្យ​​ចុះ ថ្ងៃទី១ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ​១៩៩៣ ហើយតាម​​​ព្រះរាជក្រឹត្យ​នេះ ​ក្រសួងសង្គមកិច្ច​ និងការងារ ​ត្រូវ​បាន​ប្តូរឈ្មោះមកជា ក្រសួង​សង្គ​ម​កិច្ច ការ​ងារ​ និង​អតីត​យុទ្ធជន ហើយរហូត​ដល់​ ឆ្នាំ១៩៩៦ ទើបមាន
ព្រះរាជក្រមលេខ នស/រកម/០១៩៦/១៧ ចុះ​ថ្ងៃទី២៤ ខែមករា ឆ្នាំ​១៩៩៦ ស្តីពីការ​បង្កើត​ក្រសួង​សង្គ​ម​កិច្ច ការ​ងារ​ និង​អតីត​យុទ្ធជន។
• ច្បាប់ស្តីពីការងារឆ្នាំ​១៩៩២ ព្រមទាំង​ឯកសារ​ផ្សេងៗស្តីពីការងារ ត្រូវបាន​ក្រសួង​​​សង្គមកិច្ច ការងារ និង​អតីតយុទ្ធជនយកមកធ្វើជាមូលដ្ឋាន​ដើម្បី​កែលម្អសាជាថ្មី​ឱ្យ​ស្រប​តាម​រដ្ឋធម្មនុញ្ញ ឆ្នាំ​១៩៩៣ ដោយមាន​ការ​ជួយឧបត្ថម្ភ​​ពីអង្គការ​អន្តរជាតិខាងការងារ (ILO)ជំនាញការក្រសួង​ការងារ​បារាំង វិទ្យា​ស្ថាន​ការងារ​សេរីអាម៉េរិកអាស៊ី (AAPLI) ហើយ​បាន​ប្រកាសឱ្យ​ប្រើ​តាម​ព្រះរាជ​ក្រម​លេខ ជស​/រ​កម/០៣៩៧/០១ ចុះថ្ងៃទី​១៣ ខែមីនា ឆ្នាំ​១៩៩៧ ក្រោម​ចំណងជើងថា “ច្បាប់ស្តីពីការងារ” ហើយ​ច្បាប់នេះ​បានត្រូវបាន​ធ្វើវិសោធនកម្មចំនួន​ ៣ដង ៖
• លើកទី១ ៖ ច្បាប់វិសោធនកម្មមាត្រា ១៣៩ និងមាត្រា ១៤៤ នៃ​ច្បាប់ស្តីពី​ការងារ ដែលត្រូវ​ប្រកាសឱ្យប្រើដោយព្រះរាជក្រមលេខ ជស/រកម/០៣​៩​៧​​/០១ ចុះថ្ងៃទី១៣ ខែមីនា ឆ្នាំ១៩៩៧ ត្រូវបាន​ប្រកាស​ឱ្យ​ប្រើ​ដោយ​ព្រះរាជក្រមលេខ នស/រកម/
០៧០៧/០២០ ចុះថ្ងៃទី២០ ខែកក្កដា ឆ្នាំ​២០០៧។
• លើកទី២ ៖ ច្បាប់ស្តីពី​វិសោធនកម្មមាត្រា៨៧ ចំណងជើងចំណុច “គ” ផ្នែក​ទី៣ នៃជំពូកទី៤ មាត្រា៨៩ មាត្រា៩០ មាត្រា៩១ មាត្រា៩៤ មាត្រា១១០ មាត្រា១២០ និងមាត្រា១២២ នៃច្បាប់ស្តីពីការងារដែលត្រូវប្រកា​ស​​ឱ្យប្រើដោយព្រះរាជក្រមលេខ
ជស/រកម/០៣៩៧/០១ ចុះ​ថ្ងៃទី១៣ ខែមីនា ឆ្នាំ១៩៩៧ ត្រូវបាន​ប្រកាស​ឱ្យ​ប្រើ​ដោយ​ព្រះរាជក្រមលេខ នស/រកម/០៦១៨/០១០ ចុះថ្ងៃទី២៦ ខែមិថុនា ឆ្នាំ​២០១៨។
• លើកទី៣ ៖ ច្បាប់ស្តីពីវិសោធនកម្មមាត្រា១២៣ មាត្រា​១៣៨ មាត្រា​១៦២ មាត្រា​៣០០ មាត្រា៣៤៣ មាត្រា​៣៥០ មាត្រា​៣៦៣ និង​មាត្រា​៣៦៧ នៃច្បាប់ស្តីពីការងារ ដែលត្រូវប្រកា​ស​ឱ្យប្រើដោយ ព្រះរាជក្រមលេខជស/រកម/០៣៩៧/០១ ចុះ
ថ្ងៃទី១៣ ខែមីនា ឆ្នាំ១៩៩៧ ត្រូវបាន​ប្រកា​ស​​ឱ្យ​​ប្រើ​ដោយ​ព្រះរាជក្រមលេខ នស/រកម/២០២១/០១១ ចុះថ្ងៃទី០៥ ខែតុលា ឆ្នាំ​២០២១។​
• ឆ្នាំ​១៩៩៩ ក្រសួង​សង្គមកិច្ច ការងារ និង​អតីតយុទ្ធជន ត្រូវបាន​ប្តូរ និង​បង្កើតទៅជា ក្រសួង​​សង្គមកិច្ច ការងារ បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ និងយុវនីតិសម្បទា តាម​​ព្រះរាជក្រមលេខ នស/រកម/០៦៩៩/០៦ ចុះថ្ងៃទី១៧ ខែមិថុនា ឆ្នាំ១៩៩៩។
• ​ឆ្នាំ​២០០៥ ក្រសួង​សង្គម​កិច្ច ការងារ បណ្តុះបណ្តាល​​​​វិជ្ជាជីវៈ និង​យុវនីតិសម្បទា​ ​ត្រូវបាន​ប្តូរ និង​បង្កើត​ទៅ​ជា ក្រសួ​ង​ការងារ និងបណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ ព្រះរាជក្រមលេខនស\រកម\០១០៥\០០​៣​ ចុះ​ថ្ងៃទី១៧ ខែមករា ឆ្នាំ​២០០៥។
• ផ្តើម​ចេញពី​មូលដ្ឋាន​នៃ​ច្បាប់ស្តីពីការងារ ឆ្នាំ​១៩៩៧ នេះ បទបញ្ញត្តិ​ពាក់ព័ន្ធ​​វិស័យ​​ការងារ​ក៏​ត្រូវ​បាន​បង្កើត​ឡើង​ជាបន្តបន្ទាប់ និង​កាន់តែសំបូរបែប ក្នុង​នោះ​ក៏មាន​​ច្បាប់​​សំខាន់ៗ​ចំនួន​ ៣ ក៏ត្រូវបាន​រៀបចំ​ឡើង​ មាន ៖
• ច្បាប់សន្តិសុខ​សង្គម ​​ប្រកាស​ឱ្យ​ប្រើ​តាម​ព្រះរាជក្រម​លេខ នស/រកម/០៩០២/​០១៨ ចុះថ្ងៃទី២៥ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ​២០០២ ប្រកា​ស​ឱ្យ​ប្រើ​ច្បាប់ស្តីពី​​របបសន្តិសុខ​សង្គមសម្រា​ប់​ជនទាំង​ឡា​យ ​ដែលស្ថិ​ត​នៅក្រោ​មបទប្ប​ញ្ញត្តិនៃ​ច្បាប់ស្តីពីការងារ។ ច្បាប់នេះ​ត្រូវ​បាន​រៀបចំ​ថ្មី និង​ប្រកាសឱ្យ​ប្រើ​ដោយ​​ព្រះរាជ​ក្រមលេ​ខ នសរ/រកម/១១១៩/០១៨ ចុះថ្ងៃទី០២ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០១៩ ដោយមានឈ្មៅថា ច្បាប់ស្តីពីរបបសន្តិសុខសង្គម។
• ច្បាប់ស្តីពីសហ​ជី​ព​ ​ត្រូវ​បា​ន​​ប្រកាសឱ្យ​ប្រើ​ ដោយ​ព្រះរាជក្រម​លេខ នស/​រកម/​០៥១៦/០០៧ ចុះថ្ងៃទី១៧​ ខែឧសភា ឆ្នាំ​២០១៦។ ច្បាប់នេះ ត្រូវ​បាន​រៀប​ចំ​ធ្វើ​វិសោធនកម្ម​ចំនួន​​មួយលើក លើមាត្រា​៣ មាត្រា១៧ មាត្រា២០ មាត្រា​២១ ​មាត្រា​២៧មាត្រា២៨ មាត្រា​២៩ មាត្រា៥៤ មាត្រា​៥៥ និង​មាត្រា៥៩ នៃ​ច្បាប់ស្តីពីសហជីព ហើយ​ដែលត្រូវ​បាន​​រដ្ឋសភាអនុម័ត និង​ប្រកាសឱ្យ​ប្រើដោយ​ព្ររាជក្រម​លេខ នស/​រកម/​០១២០/០០១ ចុះថ្ងៃទី២០​ ខែមករា ឆ្នាំ​២០២០។
• ច្បាប់ស្ដីពីប្រា​ក់​ឈ្នួ​ល​អប្បបរមា ត្រូវបាន​​ប្រកាសឱ្យ​ប្រើ​ដោយ​ព្រះរាជក្រម​លេខ នស/​រកម/០៧១៨/០១៥ ចុះថ្ងៃទី៦ ខែកក្កដា ឆ្នាំ​២០១៨